Senat

Senat  jest elementem reprezentującym podmioty federacji.

I. Kadencja

Kadencja Senatu trwa 9 lata. Senatorowie po pierwszych wyborach są podzieleni na  3 grupy tak by co trzy lata wymieniać 1/3 składu Izby, a w każdej grupie był senator z każdego województwa.

9 lat ma za zadanie doprowadzić do bardziej długofalowego spojrzenia na różne sprawy. Tak długa kadencja izby wyższej występuje w Królestwie Maroka oraz występowała w Republice Francuskiej do 2004.

Wymiana tylko 1/3 senatu w jednym roku ma zapobiegać „rewolucyjnym zapędom” Izby Poselskiej  na początku i końcu kadencji, które mają służyć przypodobaniu się wyborcom.

II. Liczba senatorów

Każde województwo ma 3 Senatorów . Każde województwo co 3 lata wymienia jednego ze swoich senatorów.

Równa reprezentacja dla każdego podmiotu federacji jest standardem dla większości państw federalnych, występuje między innymi w USA, Szwajcarii, Rosji, Australii, Brazylii, Argentynie. Przy czym w tych dwóch ostatnich jest to dokładnie 3 senatorów.

III. Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze w wyborach do Senatu przysługuje każdemu obywatelowi, który posiada obywatelstwo od co najmniej 40 lat oraz spełnia wszystkie warunki by startować w wyborach do Federalnej Izby Poselskiej.

IV. Wybory

1.Wyboru senatorów dokonuje dwuizbowa legislatura wojewódzka

Ma doprowadzić do tego by senatorowie byli bardzie kompetentni, a nie tylko podobali się wyborcom oraz doprowadzić do ograniczania rozrostu władzy centralnej, w końcu czemu władza wojewódzka miała by oddawać część swojej władzy do stolicy?

2.Kandydata zgłosić może każdy członek legislatury wojewódzkiej, lecz może zgłosić tylko jednego.

Ma to wyeliminować startowanie dla żartu, skoro ktoś zostanie nominowany to przynajmniej teoretycznie powinien dostać co najmniej ten jeden głos.

3.Opróżnienie mandatu senatora.

Gdy dany mandat zostanie opróżniony – legislatura danego województwa ma 4 tygodnie na wybór nowego senatora federalnego. Do tego czasu władza wykonawcza może mianować pełniącego obowiązki senatora.

4.Brak wyboru

Jeśli legislatura nie dokona wyboru w wyznaczonym czasie to władza wykonawcza województwa w ciągu 14 dni wybiera nowego senatora federalnego. Jeśli i ona tego nie zrobi to mandat senatora pozostaje pusty, a jego uzupełnienie odbędzie się dopiero wraz z kolejnymi planowanymi wyborami do Senatu federalnego w danym województwie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz